Polští ochranáři volají o pomoc při blokádě Bělověžského pralesa
Radek KubalaEkologové od minulého týdne na východě Polska blokují kácení jednoho z nejstarších evropských lesů, které ohrožuje celou jeho stabilitu. Současné kácení má navíc kruté dopady pro bělověžské ptactvo.
Kácení jednoho z nejstarších lesů v Evropě, slavného Bělověžského pralesa na východě Polska od poloviny minulého týdne blokují polští Greenpeace a iniciativa Wild Poland Foundation. Ekologové pravidelně nenásilným způsobem brání strojům v těžbě.
Ochráncům přírody zejména vadí, že kácení se nezastavilo ani v čase hnízdění ptactva. Zákon umožňující kácení v období, ve kterém může značně poškodit populaci ptáků, prosadil ministr životního prostředí letos v lednu.
„Sezóna hnízdění je pro ptáky kritickým obdobím, kdy potřebují maximální klid a pokoj. Ničení stromů v blízkosti jejich hnízdišť je projevem neskutečné krutosti. Je to další důvod, proč nenechat vzácný ekosystém ničit pro zisk,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel polských Greenpeace Robert Cyglicki.
Lesní dělníci mohou vinou rozhodnutí ministra životního prostředí Jana Szyszka vyrubat až 188 tisíc metrů krychlových dřeva ročně, což je přibližně trojnásobek toho, co mohli ještě před dvěma lety. Proti těžbě dřeva v národním parku dlouhodobě protestují ekologové, akademici i široká veřejnost. Aktivisté se také obrátili na mezinárodní veřejnost, aby je podpořila v protestech proti ničení polského a evropského přírodního bohatství.
Těsně před kolapsem
Ochránci přírody upozorňují, že v lese se těží i v oblastech chráněných organizací UNESCO, kde je podle evropského práva těžba dřeva zakázaná. „Nabourávají přírodní procesy, které probíhaly tisíce let. Každým dnem ztrácíme ohromnou část přírodního bohatství, moje noční můry se stávají skutečností,“ řekl Guardianu Adam Bohdan z organizace Wild Poland Foundation.
Podle biologů je celý vzácný prales těsně před kolapsem, což by znamenalo přírodní katastrofu. „V jedné chvíli celý ekosystém zkolabuje a vše je pryč. Žádné množství peněz to nevrátí. Každým poraženým stromem se tomu bodu přibližujeme,“ řekl Guardianu Tomasz Wesołowski z Vratislavské univerzity.
Bělověžský prales je nejstarším z evropských nížinných lesů a zároveň místem posledního útočiště zubra evropského. Zdejší národní park vede plemennou knihu největšího evropského přežvykavce a stojí v ohnisku snah o jeho záchranu a navracení do přírody.
Prales je znám svou biodiverzitou, je domovem tisíců různých druhů vzácných rostlin, hub, hmyzu, ptáků či savců. Velká část z nich je kvůli kácení a změně přírodního ekosystému ohrožena vyhynutím.
Další informace:
Greenpeace Poland Greenpeace Poland and Wild Poland activists blockade loggers in the Białowieża Forest
The Guardian 'My worst nightmares are coming true': last major primeval forest in Europe on 'brink of collapse'